ساخت سوله گلخانه با سازه چادری

آلاچیق پارچه اآلاچیق پارچه ای حیاط خلوتی حیاط خلوت
آلاچیق پارچه ای حیاط خلوت
23 آذر 1400
مزایای سازه های پوشیده از پارچه برزنت
مزایای سازه های پوشیده از پارچه برزنت
27 آذر 1400
نمایش همه

ساخت سوله گلخانه با سازه چادری

ساخت سوله گلخانه با سازه چادری

ساخت سوله گلخانه با سازه چادری

از آن جا که یکی از موارد کاربردی سازه های پارچه ای در ساخت سوله گلخانه با سازه چادری است، در این مقاله قصد داریم به مبحث ساخت سوله های گلخانه با سازه چادری بپردازیم.

در واقع یکی از بهترین و مقاوم ترین سوله های سبک جهت احداث گلخانه ها ساخت سوله گلخانه با سازه چادری است.

برای کسانی که در تمام طول سال و همه ساله اقدام به کاشت گل یا سبزیجات و میوه جات گلخانه ای در گلخانه های بزرگ می کنند، خیلی مقرون به صرفه تر و ماندگار تر است که از سازه های چادری برای ساخت گلخانه های خود استفاده کنند.

کاهش هزینه های گلخانه با سازه چادری

شاید در نظر برخی گلکاران اینکار غیر حرفه ای به نظر برسد که در این صورت بهتر است با خرید چند متر نایلون ضخیم اقدام به ساخت گلخانه موقت برای هر بار کشت گل در گلخانه ی خود کنند.

به این شکل پس از برداشت محصول یا نهایتاً بعد از چند ماه دوباره با همان هزینه یک گلخانه نایلونی با دوام کم دیگر بسازند و هر بار با صرف هزینه کمتری جهت ساخت گلخانه چادری محصول خود را برداشت کنند.

ولی با بروز اولین باد های شدید پاییزی یا بهاری و از جا کنده شدن گلخانه نایلونی سبک و بی پایه و اساس خود و یا بر باد رفتن زحمات چندین ماه خود پی به این اشتباه اولیه خود می برند.

برای ساخت اسکلت گلخانه ها یا از اسکلت چوبی استفاده می شود یا اسکلت فلزی و برای پوشش خارجی گلخانه ها نیز از شیشه، پلی کربنات یا پلاستیک یا پوشش های چادری و سازه پارچه ای  استفاده می شود.

  تاثیر سازه چادری در معماری
کاهش هزینه های گلخانه با سازه چادری

مهمترین مزایای سوله گلخانه همراه با سازه چادری

از جمله مهمترین مزایای ساخت سوله گلخانه با سازه چادری سبک بودن سوله های چادری و سرعت در اجرا و آسیب ناپذیری آن ها در مقابل باد و طوفان و باران است.

از این نظر سازه های چادری جزو سرمایه گذاری های بدون ریسک و همیشگی یک گلخانه دار می تواند به حساب بیاید که کاملاً قابل جابجایی است و می تواند با خود به محل جدید و زمین های جدید مخصوص کشت ببرد.

حتی اگر در شرایط بسیار بد طوفان‌های سهمگین نیز بر فرض محال سازه کششی از روی سقف برداشته شود چند متر آن طرف تر روی زمین می افتد و نه می شکند و نه آسیبی می بیند، می توان دوباره آن را با همان کیفیت اول در محل قبلی گلخانه نصب کرد.

برعکس گلخانه های شیشه ای یا گلخانه های از جنس پلی کربنات که از این لحاظ بسیار آسیب پذیر هستند.

طول عمر بالا سازه چادری

در حال حاضر اسکلت بیشتر سوله های گلخانه ای از اسکلت های آلومینیومی یا گالوانیزه ساخته شده اند که نسبت به اسکلت های چوبی قیمت بالاتری دارند.

از مهم ترین معایبی که اسکلت های چوبی دارند این است که در زمان کمی پوسیده می شوند و اگر بخواهیم برای افزایش طول عمر اسکلت های چوبی، قطر چوب ها را افزایش دهیم، باعث ایجاد سایه و کاهش نور می شود.

به همین دلیل استفاده از اسکلت های چوبی برای سوله های گلخانه ای تقریباً منسوخ شده است. پوشش اسکلت سوله های گلخانه ای که دارای اسکلت فلزی هستند، می تواند از سازه های چادری یا از پلاستیک های ضد اشعه ماوراء بنفش تشکیل شده باشد.

  پارچه سایبان برای کارخانه

پیشنهاد برای مطالعه:

ایجاد محل بازی کودکان با سازه چادری

طول عمر بالا سازه چادری
نکات قابل توجه در ساخت سوله گلخانه سازه چادری

جنس پارچه مورد استفاده در ساخت سوله گلخانه با سازه چادری اصولاً باید از جنس ای تی اف ای باشد که بین دو لایه غشایی خود آب بندی کاملی دارد و می تواند رطوبت گلخانه را به خوبی حفظ کند.

عمر مفید گلخانه های پارچه ای 10 تا 25 سال است و در برابر شدت های باد تا 85 مگاهرتز تست آزمایشگاهی شده اند. به همین دلیل بسیار بادوام و مقرون به صرفه هستند و حتی مقاومت بالایی در برابر تگرگ های و بادهای شدید دارند.

علاوه بر موارد فوق ساخت سوله گلخانه با سازه چادری در مقایسه با کشت سنتی در زمین های کشاورزی رو باز ، کشت گیاهان در سازه چادری می تواند تا حد زیادی استفاده از سموم دفع آفات و کودها محصولات کشاورزی محافظت می کند.

همچنین به دلیل کنترل دما و نور داخل گلخانه های پارچه ای، می تواند در هر 4 فصل سال هر نوع گل یا سبزیجات یا میوه جات و صیفی جات گلخانه ای را به راحتی کاشت و برداشت کرد.

برای خرید سازه چادری از طریق لینک زیر با تیم حرفه ای دیکسون در ارتباط باشید.