ساخت مرغداری با سازه پارچه ای

آیا پارچه برزنت سر می خورد
آیا پارچه برزنت سر می خورد؟
2 آذر 1400
پوشش سوله انبار با پارچه ترانزیتی
پوشش سوله انبار با پارچه ترانزیتی
6 آذر 1400
نمایش همه

ساخت مرغداری با سازه پارچه ای

ساخت مرغداری با سازه پارچه ای

ساخت مرغداری با سازه پارچه ای

از آن جایی که امروزه مرغداران بیشتر به دنبال ساخت سوله های سبک هستند، ساخت مرغداری با سازه پارچه ای می تواند ایده بسیار مناسبی باشد.

زیرا یکی از نکات مهم در ساخت مرغداری یکی تهویه هوای مناسب برای جوجه ها است که یک موجود زنده هستند و باید خوب نفس بکشند و نکته دوم حفظ دمای ثابت و مناسب رشد جوجه ها است که هر دوی این ویژگی ها باعث شده ساخت مرغداری با سازه پارچه ای بسیار کارآمد و پر طرفدار باشد.

یکی دیگر از نکاتی که باید در ساخت سوله های مرغداری مورد توجه ویژه قرار گیرد، عدم وجود رطوبت در هوای داخل مرغداری است، زیرا رطوبت باعث به وجود آمدن بیماری های انگلی در جوجه ها می شود.

به همین جهت ساخت مرغداری با سازه پارچه ای به دلیل عایق بودن و ضد رطوبت بودن پارچه های چادری پیشنهاد می شود.

چرا سازه پارچه ای مناسب برای مرغداری است؟

انواع سازه های پارچه ای از آن جا که نصب و اجرای سریعی دارند خیلی مناسب برای ساخت سوله های مرغداری موقت هستند.

همچنین سوله های پارچه ای خیلی به راحتی قابل شست و شو و تمیز کردن هستند و این مطلب دلیل دیگری برای ساخت مرغداری با سازه پارچه ای است. 

علاوه بر موارد فوق قوسی بودن برای سقف های مرغداری ها نکته بسیار مهمی است. زیرا تهویه سالن هایی که سقف قوسی دارند بسیار با کیفیت بهتری انجام می شود و این مساله در بازدهی وزن طیور و همچنین پایین آمدن نرخ بیماری در آن ها اهمیت ویژه ای دارد.

البته شایان ذکر است قوسی بودن سقف سوله های مرغداری باعث کاهش هزینه ساخت سوله سبک مرغداری نیز می گردد و به نفع کارفرما است.

سازه پارچه ای و محافظت از مرغداری

شدت نور خورشید نیز در جریان رشد و تولید مثل پرندگان اثر می گذارد. میزان نور لازم برای سوله مرغداری باید بین 10 تا 20 لوکس در زمان تخم گذاری مرغ ها و 20 تا 25 لوکس در زمان جوجه ریزی آن ها باشد.

لازم است بدانید که اگر مقدار نور سوله از این میزان بیشتر باشد سلامتی جوجه ها و مرغ ها به خطر می افتد. این مساله کاهش نور سوله های مرغداری نیز دلیل دیگری بر ساخت مرغداری با سازه پارچه ای است.

زیرا همگی می دانیم که سازه پارچه ای عایق نور خورشید هستند و در واقع مانند یک سایبان بسیار خوب در مقابل تابش نور خورشید عمل می کنند.

پیشنهاد برای مطالعه:

  مزایای سازه های پوشیده از پارچه برزنت

مزایای منحصر بفرد نصب سازه پارچه ای

ساخت مرغداری با سازه پارچه ای-مرغداری
مزایای ساخت مرغداری با سازه پارچه ای

ساخت سوله های مرغداری با ساخت دیگر سوله های کارگاهی و صنعتی متفاوت است. زیرا در سوله های مرغداری موجود زنده ای رشد و زندگی خواهد کرد و این موجود زنده برای رشد به هوای تازه، بهداشت و دمای مناسب و مانند آن احتیاج دارد.

در هنگام ساخت سوله های مرغداری باید از بهترین نوع عایق استفاده شود تا در سیستم های گرمایشی و سرمایشی اختلال ایجاد نشود.

در ضمن سوله مرغداری باید از نظر صدا عایق باشد تا صدای محیط بیرون را به داخل مرغداری منتقل نشود و در هنگام شب جوجه ها یا مرغ ها را آزار ندهد. همگی خوب می دانیم که پارچه کانتینری هم عایق بسیار خوبی برای گرما و سرمای محیط هستند و می توانند مانند یک عایق گرمایی عمل کنند و هم این که عایق خوبی برای صدا هستند.

ساخت مرغداری با سازه پارچه ای-سازه پارچه ای
مزایای دیگر سازه پارچه ای

مزیت دیگر ساخت مرغداری با سازه پارچه ای، صرفه اقتصادی داشتن سازه های پارچه ای است. هزینه ساخت سوله مرغداری، خود یکی از معیارهایی است که مرغداران را همیشه درگیر خود کرده است. 

همان طور که در قسمت های دیگر بهای تمام شده خرید سازه پارچه ای را با سازه های چوبی و فلزی مقایسه کرده ایم، سازه ای پارچه ای قیمت پایین تری از هر نوع سازه سنتی و سازه های با مصالح سفت و سخت مانند آجر و سیمان دارند.

علاوه بر این موارد سوله های مرغداری باید با دهانه های بزرگتر و ستون های کمتر ساخته شوند تا ماشین آلات مربوط به پرورش مرغ و جوجه مانند تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع و امثال آن به راحتی در مرغداری تعبیه و استفاده شوند.

البته لازم به ذکر است که اسکلت فلزی سوله های مرغداری با روکش پارچه ای و چادری از نوع اسکلت پیش ساخته بسیار مستحکم فولاد گالوانیزه گرم و آلومنیوم سخت شده است و تنها پوشش چادری و روکش آن از جنس پارچه پی وی سی است.

ملاحظات قابل توجه در ساخت مرغداری با سازه پارچه ای

مانند هر سازه پارچه ای دیگر انتخاب نوع پارچه مناسب برای سازه پارچه ای مناسب نیاز شما در مرغداری حرف اول را می زند.

چون اولاً پارچه قرار است مصالح غالب سوله شما باشد و ثانیاً قرار است کار عایق گرمایی و سرمایی و عایق صدا و نور خورشید را انجام دهد.

بنا براین با در میان گذاشتن همه آیتم های مورد نیاز سوله مرغداری خود با طراح و شرکت سازنده سازه پارچه ای به انتخاب مناسب ترین و با کیفیت نوع پارچه جهت مرغداری خود بپردازید.

نکته دوم انتخاب ستون ها و کابل ها و یراق آلات و پروفیل های فلزی است که قرار است نقش اسکلت سوله مرغداری و استراکچر فلزی بنا را اجرا کند.

برای آشنایی با سازه پارچه ای می توانید مطلب سازه پارچه ای و تقسیم بندی آن را مطالعه نمایید.

  پارچه برزنت نسوز
ساخت مرغداری با سازه پارچه ای-خرید سازه پارچه ای
سخن پایانی

سازه پارچه ای در واقع روکش و سقف سوله یا مرغداری شما به شمار می آید بنابراین در انتخاب ان باید دقت کافی را داشته باشید و آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

دیکسون تولید کننده انواع سازه چادری، سازه کششی و… تمامی سازه های خودرا با بالاترین کیفیت به شما عرضه می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.