طرح های سازه چادری با فرم های زیبا

نصب آلاچیق پارچه ای در فرودگاه
نصب آلاچیق پارچه ای در فرودگاه
30 آذر 1400
انتخاب طرح پارچه سقف
انتخاب طرح پارچه سقف
2 دی 1400
نمایش همه

طرح های سازه چادری با فرم های زیبا

طرح های سازه چادری با فرم های زیبا

طرح های سازه چادری با فرم های زیبا

طرح های سازه چادری شامل چه انواعی می شود در این مقاله با این مورد بیشتر آشنا شوید!

استفاده از مصالح ساخت پارچه در سازه چادری و خاصیت انعطاف پذیری و کششی خوب آن سبب ایجاد طرح های سازه چادری با فرم های زیبا شده است.

پارچه ها با دارا بودن خاصیت سبکی، قابلیت ایجاد انحنا هم در داخل طرح و هم در خارج آن و شفافیت بی نظیری که دارند طرح های سازه چادری با فرم های زیبا را با کمترین هزینه و بیشترین سرعت خلق می کنند.

استفاده از سازه چادری در کافه و رستوران

یک سازه چادری ممکن است طرحی با دهانه ای به بزرگی 200 متر را پوشش دهد. این خاصیت ویژه سازه های چادری نیز می تواند طرح های سازه چادری با فرم های زیبا را ایجاد کند.

همچنین به علت تنوع رنگ و طرحی که در سازه غشایی وجود دارد می توان در انواع آلاچیق پارچه ای مخصوص کافه ها یا رستوران های مجاور طبیعت از طرح های سازه چادری با فرم های زیبا بهره برد.

برای خلق یک فضای زیبا با تهویه هوای مطبوع طبیعی و هم زمان امکان تماشای طبیعت زیبای اطراف را نیز برای مشتریان کافه یا رستوران خود را فراهم کرد.

طرح کایت سازه چادری

یکی از طرح های سازه چادری با فرم های زیبا طرح کایت است که یکی از پر طرفدارترین و کم هزینه ترین طرح های سازه های چادری است.

این مدل سازه پارچه ای مناسب طرح های فضای سبز است و خود جزو المان های دکوراتیو زیبا سازی فضای شهری می تواند باشد.

این طرح همچنین جهت ایجاد سایبان پارچه ای نیز بسیار کاربرد دارد. یکی از نمونه های زیبای طرح کایت در سطح جهانی، سایبان ایجاد شده در فضای سبز متعلق به شرکت فراری فرانسه است که مساحت سایبان آن 700 مترمربع بوده است.

جنس پارچه آن از پلی استر با پارچه پی وی سی در هر طرف پارچه است که البته جهت محافظت کارمندان خود از اشعه های یووی و یک پوشش آنتی یووی نیز در سطح بیرونی کایت استفاده شده است.

  بیشترین استفاده از سازه چادری در کجاست؟
طرح کایت سازه چادری

عناصر تشکیل دهنده سازه چادری

یک سازه پارچه ای یا چادری در واقع از ترکیب سه عنصر تشکیل شده است:

  • قطب دکل یا سازه فولادی یا سازه چادری: که در واقع حکم ستون را برای سازه دارد و وظیفه اتصال به زمین سازه را انجام می دهند. سازه فولادی به صورت سازه جوشی با اتصالات پیج و مهره ای یا جوشی است که عمدتاً از فولاد اسنلس استیل 37 ساخته شده است.
  • کابل های تعلیق: حکم همان ریسمان در چادرهای عشایر قدیمی را دارد و وظیفه انتقال نیروهای کششی و تنشی را به زمین دارد. در سازه هایی با دهانه های بزرگ، لازم است از کابل های فولادی برای انتقال اصلی بارهای کششی استفاده نمود که این کابل ها باید در سطح چادر با آرایش مناسب قرار گیرند و چادر فاصله بین آن ها بپوشاند.
  • غشایی به شکل پارچه: که از جنس پارچه برزنت یا ETFE و PTFE می تواند باشد.

دیکسون در همین راستا خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد می دهد:

ساخت سوله گلخانه با سازه چادری

سازه کششی ایست بازرسی امنیتی

عناصر تشکیل دهنده سازه چادری
انواع سازه چادری از نظر شکل ظاهری

سازه های پارچه ای از لحاظ شکل ظاهری اصولاً به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

سازه های چادری مخروطی:

مهمترین ویژگی سازه مخروطی عدم نفوذ باران به داخل سازه است و این طرح در حقیقت همانند یک چتر بزرگ و مقاوم عمل خواهد کرد. انواع آلاچیق های مخصوص یک خانواده که در پارک ها وجود دارند نمونه های شناخته شده از این طرح هستند.

سازه های چادری زین اسبی:

یکی از طرح های سازه چادری با فرم های زیبا طرح زین اسبی است. این طرح سایبان بزرگی در زیر خود ایجاد می کند و این خاصیت یکی از پر رنگ ترین مزایای طرح زین اسبی است. ممکن است در برخی فضاهای داخلی نیز از این طرح به عنوان المان استفاده شود.

  چاپ دیجیتال بر روی پارچه ترانزیتی

سازه های چادری کششی:

این طرح به اشکال و در ابعاد مختلفی اجرا می شود و مناسب اجرا در فضاهای وسیع و بزرگ است. این سبک سازه توسط سیم و یا کابل اجرا می شود. در این روش سقف سازه به کمک کابل ها در جهات مختلف کشیده می شود و فرم نهایی را به وجود می آورد. به همین دلیل امکان اجرای طرح های متنوعی با سازه کششی مدل طرح وجود دارد.

انواع سازه چادری از نظر شکل ظاهری
نقش پارچه ها در طرح های مختلف سازه چادری

پارچه های مورد استفاده در سازه چادری چه از لحاظ زیبایی شناسی و چه از لحاظ عملکردی نقشی اساسی در ایجاد طرح های سازه چادری با فرم های زیبا را بازی می کنند.

امروزه اغلب پارچه به کار رفته در ساخت این طرح های سازه چادری از انواع غشاهایی مانند ETFE ، HDPE و پی وی سی که یک نوع پلی اتیلن سنگین است و PTFE می باشند.

فایبر گلاس پوشیده شده با PTFE نوع دیگری پارچه است که بیشترین دوام را در میان غشاهای پارچه ای دارد. این پارچه در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید مقاومت خوبی دارد و ضد آتش بوده و عمر مفید ۳۰ ساله دارد.

یکی دیگر از انواع پارچه های سازه های چادری ETFE است که به دلیل دارا بودن حدود یک درصد وزنی شیشه در ساختار خود، مانند شیشه شفاف بوده و عبور دهنده نور است.

 نمونه ای از مواد کامپوزیتی پارچه های بافته شده روکش دار است که ترکیبی از مواد پلاستیکی بوده و شامل سه لایه پلیمرهای مصنوعی است و تمام نیازهای مربوط به سازه های چادری را در ساختار خود دارند.

برای سفارش سازه چادری با طرح های مختلف بر روی لینک زیر کلیک کرده و با تیم حرفه ای دیکسون در ارتباط باشید.