طرح های سازه چادری با فرم زیبا

سازه چادری بازشو
سازه چادری بازشو
23 خرداد 1403
ساخت سوله گلخانه با سازه چادری
ساخت سوله گلخانه با سازه چادری
23 خرداد 1403
نمایش همه

طرح های سازه چادری با فرم زیبا

طرح های سازه چادری با فرم های زیبا

طرح های سازه چادری با فرم های زیبا

طرح های سازه چادری با فرم زیبا شامل چه انواعی می شود ؟ در این مقاله با این مورد بیشتر آشنا شوید!

استفاده از مصالح ساخت پارچه در سازه چادری و خاصیت انعطاف پذیری و کششی خوب آن سبب ایجاد طرح های سازه چادری با فرم زیبا شده است.

پارچه ها با دارا بودن خاصیت سبکی، قابلیت ایجاد انحنا هم در داخل طرح و هم در خارج آن و شفافیت بی نظیری که دارند طرح های سازه چادری با فرم زیبا را با کمترین هزینه و بیشترین سرعت خلق می کنند.

استفاده از سازه چادری در کافه و رستوران

یک سازه چادری با فرم زیبا ممکن است طرحی با دهانه ای به بزرگی 200 متر را پوشش دهد. این خاصیت ویژه سازه های چادری نیز می تواند طرح های سازه چادری با فرم زیبا را ایجاد کند.

همچنین به علت تنوع رنگ و طرحی که در سازه چادری وجود دارد می توان در انواع آلاچیق پارچه ای مخصوص کافه ها یا رستوران های مجاور طبیعت از طرح های سازه چادری با فرم زیبا بهره برد.

برای خلق یک فضای زیبا با تهویه هوای مطبوع طبیعی و هم زمان امکان تماشای طبیعت زیبای اطراف را نیز برای مشتریان کافه یا رستوران خود را فراهم کرد.

طرح کایت سازه چادری

یکی از طرح های سازه چادری با فرم زیبا طرح کایت است که یکی از پر طرفدارترین و کم هزینه ترین طرح های سازه چادری با فرم زیبا است.

این مدل سازه چادری مناسب طرح های فضای سبز است و خود جزو المان های دکوراتیو زیبا سازی فضای شهری می تواند باشد.

این طرح همچنین جهت ایجاد سایبان پارچه ای نیز بسیار کاربرد دارد. یکی از نمونه های زیبای طرح کایت در سطح جهانی، سایبان ایجاد شده در فضای سبز متعلق به شرکت فراری فرانسه است که مساحت سایبان آن 700 مترمربع بوده است.

جنس پارچه آن از پلی استر با پارچه پی وی سی در هر طرف پارچه است که البته جهت محافظت کارمندان خود از اشعه های یووی و یک پوشش آنتی یووی نیز در سطح بیرونی کایت استفاده شده است.

  انواع آلاچیق پارچه ای
طرح کایت سازه چادری

عناصر تشکیل دهنده سازه چادری

یک سازه چادری با فرم زیبا در واقع از ترکیب سه عنصر تشکیل شده است:

  • قطب دکل یا سازه فولادی یا سازه چادری: که در واقع حکم ستون را برای سازه چادری با فرم زیبا را دارد و وظیفه اتصال به زمین سازه چادری  را انجام می دهند. سازه فولادی به صورت سازه جوشی با اتصالات پیچ و مهره ای یا جوشی است که عمدتاً از فولاد اسنلس استیل 37 ساخته شده است.
  • کابل های تعلیق: حکم همان ریسمان در چادرهای عشایر قدیمی را دارد و وظیفه انتقال نیروهای کششی و تنشی را به زمین دارد. در سازه هایی با دهانه های بزرگ، لازم است از کابل های فولادی برای انتقال اصلی بارهای کششی استفاده نمود که این کابل ها باید در سطح چادر با آرایش مناسب قرار گیرند و چادر فاصله بین آن ها بپوشاند.
  • غشایی به شکل پارچه: که از جنس پارچه برزنت یا ETFE و PTFE می تواند باشد.

دیکسون در همین راستا خواندن مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد می دهد:

ساخت سوله گلخانه با سازه چادری

سازه کششی ایست بازرسی امنیتی

عناصر تشکیل دهنده سازه چادری
انواع سازه چادری از نظر شکل ظاهری

طرح های سازه چادری با فرم زیبا از لحاظ شکل ظاهری اصولاً به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

سازه های چادری مخروطی:

مهمترین ویژگی سازه مخروطی عدم نفوذ باران به داخل سازه است و این طرح در حقیقت همانند یک چتر بزرگ و مقاوم عمل خواهد کرد. انواع آلاچیق های مخصوص یک خانواده که در پارک ها وجود دارند نمونه های شناخته شده از این طرح هستند.

سازه های چادری زین اسبی:

یکی از طرح های سازه چادری با فرم زیبا طرح زین اسبی است. این طرح سایبان بزرگی در زیر خود ایجاد می کند و این خاصیت یکی از پر رنگ ترین مزایای طرح زین اسبی است. ممکن است در برخی فضاهای داخلی نیز از این طرح به عنوان المان استفاده شود.

  چادر برزنت نسوز کامیون

سازه های چادری کششی:

این طرح به اشکال و در ابعاد مختلفی اجرا می شود و مناسب اجرا در فضاهای وسیع و بزرگ است. این سبک سازه توسط سیم و یا کابل اجرا می شود. در این روش سقف سازه به کمک کابل ها در جهات مختلف کشیده می شود و فرم نهایی را به وجود می آورد. به همین دلیل امکان اجرای طرح های متنوعی با سازه کششی مدل طرح وجود دارد.

انواع سازه چادری از نظر شکل ظاهری
نقش پارچه ها در طرح های مختلف سازه چادری

پارچه های مورد استفاده در سازه چادری با فرم زیبا چه از لحاظ زیبایی شناسی و چه از لحاظ عملکردی نقشی اساسی در ایجاد طرح های سازه چادری با فرم زیبا را بازی می کنند.

امروزه اغلب پارچه به کار رفته در ساخت این طرح های سازه چادری با فرم زیبا از انواع غشاهایی مانند ETFE ، HDPE و پی وی سی که یک نوع پلی اتیلن سنگین است و PTFE می باشند.

فایبر گلاس پوشیده شده با PTFE نوع دیگری پارچه است که بیشترین دوام را در میان غشاهای پارچه ای دارد. این پارچه در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید مقاومت خوبی دارد و ضد آتش بوده و عمر مفید ۳۰ ساله دارد.

یکی دیگر از انواع پارچه های سازه های چادری ETFE است که به دلیل دارا بودن حدود یک درصد وزنی شیشه در ساختار خود، مانند شیشه شفاف بوده و عبور دهنده نور است.

 نمونه ای از مواد کامپوزیتی پارچه های بافته شده روکش دار است که ترکیبی از مواد پلاستیکی بوده و شامل سه لایه پلیمرهای مصنوعی است و تمام نیازهای مربوط به سازه چادری را در ساختار خود دارند.

برای سفارش سازه چادری با فرم زیبا بر روی لینک زیر کلیک کرده و با تیم حرفه ای دیکسون در ارتباط باشید.