نقش سازه کششی در روشنایی شب

پارچه سقف خانه
پارچه سقف خانه چیست؟
23 آبان 1400
آلاچیق پارچه ای ضد آب
آلاچیق پارچه ای ضد آب بخریم
25 آبان 1400
نمایش همه

نقش سازه کششی در روشنایی شب

نقش سازه کششی

نقش سازه کششی

نقش سازه کششی در روشنایی شب موضوعی است که در این مطلب قصد داریم بدان بپردازیم. همان طور که می دانید سازه های کششی شامل یک پوشش غشایی (پارچه) و ستونی برای تکیه گاه می شوند. مهم ترین نقش این سازه ها مسقف کردن و پوشاندن یک فضای باز می باشد.

با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بخوانیم و کاربرد سازه های کشیی در همه ی مکان ها را بررسی کنیم.

از سازه های کششی در چه مکان هایی استفاده می شود؟

تا پیش از این، از سازه های کششی برای زندگی کردن استفاده میشد. عشایر، ایلات و حتی سرخ پوستان محل زندگی خود را چادر می دانستند.

حسن بزرگی که پارچه سازه کششی به همراه داشت این بود که حرارت خورشید را در فصل زمستان حفظ و در فصل تابستان موجب خنکی فضا میشد. همچنین این سازه ها نور را به داخل منعکس کرده و روشنایی را فراهم می ساخت.

امروزه از سازه های چادری در سالن ها، استادیوم های ورزشی، پارکینگ ها، سایبان ورودی ها، زمین های ورزشی، شهربازی کودکان، نمایشگاه ها، سالن های آمفی تئاتر، کافه رستوران ها نیز استفاده می شود.

جنس پارچه ی سازه های کششی

پارچه ای که در انواع سازه کششی به کار برده می شود جنس های مختلفی دارد. جنس این پارچه ها بدین گونه است که در شکل و ساختار خود تنوع بسیاری دارند در عین اینکه وزنی سبک دارند.

جنس این پارچه ها به صورتی است که می توان سازه موقت و ثابت را طراحی کرد. پیش از این با کمک چادر و طناب می توانستید سازه موقت را بنا کنید اما حالا و به لطف پیشرفت بشر می توان سازه های ثابت را که با هر شرایط آب و هوایی سازگار هستند طراحی و اجرا کرد.

برخی از رایج ترین پارچه های سازه های چادری عبارتند از:

 • برزنت ( تنوع رنگی بالا، دوام خوب، ضخیم)
 • پی وی سی ( رایج ترین پارچه سازه کششی، نسبتا ارزان و شفاف، با متوسط طول عمر 20 سال)
 • کامپوزیت پلی استر (وزن سبک، ضخامت کم، مقاومت کششی و فشاری بالا)
 • شیشه سیلیکون (شفاف، با متوسط ماندگاری 50 سال، مقاوم در برابر آتش سوزی، نیاز به آب بندی)
 • PTFE یا پلی اتیلن پلی تترا فورو (پارچه ای غیر الاستیک، ماندگاری طولانی، نسبتا گران، دوستدار محیط زیست)
 • EFTE (نسبتا شفاف، بهترین جایگزین برای شیشه، نسبتا گران، دوستدار محیط زیست)
 • کتان ( پارچه ای نسبتا ارزان، با مقاومت کششی کم و طول عمر نسبتا کوتاه)

لازم به ذکر است که طول عمر پارچه های سازه چادری حداقل 20 سال است، قابلیت اجرا شدن در بدترین شرایط آب و هوایی را دارند، تنوع رنگی دارن و می توان تبلیغات را نیز بر روی آن ها چاپ کرد.

در حقیقت جنس سازه پارچه ای با توجه به مساحت و محیط در نظر گرفته می شود. 

سازه کششی در شب

نقش سازه کششی در روشنایی شب نیز به جنس پارچه آن بستگی دارد. سازه های کششی این قابلیت را دارند تا نور را پخش کنند و به عبارتی در هزینه های تامین نور و روشنایی صرفه جویی می شود. نورپردازی که در سازه های کششی ایجاد می شود موجب زیبایی فضا نیز خواهد شد

نقش سازه کششی در روشنایی شب بسیار ویژه است. پارچه هایی چون PTFE،ETFE و پی وی سی می توانند موجب روشنایی شب در سازه های کششی شوند.

معمولا برای برگزاری کنسرت، نمایش ها، نمایشگاه های فصلی و غرفه ها که در فضای باز اجرا می شود از سازه های کششی استفاده می شود.

مطالب پیشنهادی:

  سازه چادری بازشو

مزایای پارچه های سازه کششی

همه چیز درباره پارچه سازه کششی

نقش سازه کششی-سازه کششی
مزیت سازه کششی برای روشنایی شب

مزایا و نقش سازه کششی در روشنایی شب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلب توجه افراد و هدایت آن ها
 • نمایش لوگو و تبلیغات شما
 • تاثیرگذاری در محیط
 • ایجاد امنیت در محیط
 • تامین نور لازم در شب

همچنین این سازه ها موجب می شوند تا به مراتب موارد زیر نیز بهینه باشند:

 • مصرف پایین
 • تولید حرارت کم تر به خصوص در فصل تابستان

گذشته از نقش انواع سازه کششی در روشنایی شب، شما می توانید درون سازه را با چراغ های LED نیز نور پردازی کنید. در حقیقت، این چراغ ها یکی از روش های رایج نور پردازی در سازه چادری هستند که اجرایی کردن آن ها بسیار راحت است.

از مزایای چراغ های LED متنوع بودن رنگ های آن و همچنین ایجاد حرارت محدود است. همان طور که تا به حال متوجه شده اید اکثر پارچه های سازه کششی سفید هستند! حال تصور کنید نور پردازی با LED فضا را چقدر زیبا و روشن خواهد کرد.

همان طوری که تکنولوژی در هر زمینه ای پیشرفت می کند، در روشنایی سازه های کششی نیز موجب شده است تا امکان نور پردازی مخفی و نور پردازی از جلو نیز مهیا شود.

نور پردازی مخفی بدین گونه است که به منظور جذاب نمایش دادن محیط از این روش تامین نور در پشت سازه چادری استفاده می شود. این منبع نوری می تواند به صورت مخفیانه نیز اجرا شود.

نور پردازی از جلو نیز معمولا برای سایبان های شهری اجرا می شود و تاثیر روشنایی افزایش خواهد یافت. پیش از این اشاره کردیم که طرح های متنوعی برای سازه های چادری وجود دارد.

یکی از طرح ها، قوس دار کردن سازه چادری می باشد. نور پردازی در این سایبان ها موجب می شود تا علاوه بر زیبایی، سازه چادری محکم و البته عظیم به نظر برسد. 

نقش سازه کششی-انواع سازه کششی
برای طراحی و راه اندازی نور پردازی در سازه چادری چه باید کرد؟

فروشگاه دنیای چادر یکی از فروشگاه های معتبر در زمینه طراحی و ساخت سازه های پارچه ای است. این فروشگاه همچنین در بسیاری از پروژه های اجرایی مسئول طراحی نور پردازی در سازه چادری و تامین روشنایی نیز بوده است.

 همان طور که می دانید مزیت سازه کششی در روشنایی شب را نمی توان کتمان کرد. بنابراین شما می توانید هر نوع سازه ای که مد نظرتان است را مطرح کرده و بهترین راهنمایی را از مشاورین ما دریافت کنید تا ضمن زیبا سازی، روشنایی را نیز برای فضا تامین کنید.

با طراحی سازه و نور پردازی مناسب می توانید افراد حاضر در فضای مورد نظر را تحت تاثیر قرار دهید. زیرا واقعا روشنایی و نور پردازی در هر محیطی نقش بسزایی خواهد داشت.

شما می توانید برای طراحی، پیاده سازی، نصب انواع سازه های بادی، سازه کششی، سازه چادری و… به فروشگاه دیکسون سری بزنید و در صورت دریافت مشاوره با پل های ارتباطی مجموعه تماس حاصل فرمایید.