نور پردازی سازه های پارچه ای

قیمت نهایی آلاچیق پارچه ای
عوامل مهم در قیمت نهایی آلاچیق پارچه ای
18 آبان 1400
استفاده از سازه چادری
بیشترین استفاده از سازه چادری در کجاست؟
20 آبان 1400
نمایش همه

نور پردازی سازه های پارچه ای

نور پردازی سازه های پارچه ای

نور پردازی سازه های پارچه ای

از آن جایی که سازه های پارچه ای باید در طول شب نیز قابل استفاده باشند، لذا نور پردازی سازه های پارچه ای الزامی است. نور پردازی سازه های پارچه ای علاوه بر تامین روشنایی سازه در شب تاثیر چشمگیری نیز در جذابیت و زیبایی سازه های پارچه ای دارد.

جهت نور پردازی سازه های پارچه ای خلاقیت طراح نامحدود است و می تواند از هر نوع نور پردازی متناسب با امکانات برقی موجود و همچنین ابعاد سازه و ارتفاع ستون ها استفاده کند.

ولی اصولاً لامپ های ال ای دی رایج ترین نور پردازی هایی هستند که در سازه پارچه ای استفاده می شود. چون این لامپ ها علی رغم مصرف پایین انرژی برق، روشنایی زیادی ایجاد می کنند و در ضمن حرارت و گرمای کمی نیز حین روشن بودن تولید می کنند.

به علاوه طیف رنگی وسیعی که این نوع لامپ ها دارند به طراح اجازه می دهد که یک سازه چادری سفید را در طول شب به رنگ دلخواه در بیاورد.

علاوه بر موارد فوق، خاصیت پخش نور منحصر به فردی که این سازه های پارچه ای دارند، سبب می شود که آن ها مانند یک تابلوی بزرگ بک لایت back light در شب بدرخشند و جلوه نمایی کنند.

از کاربرد های دیگر نور پردازی سازه های پارچه ای نمایش لوگو، برند و یا اطلاعات تبلیغاتی دلخواه شما است. نور پردازی سازه های پارچه ای علاوه بر هدایت افراد در تاریکی شب و افزایش امنیت فضا و تغییر حس فضا می تواند در بزرگتر نشان دادن محیط و ایجاد توهم بزرگنمایی در فضا نقش مهمی داشته باشد.

نور پردازی سازه های پارچه ای به ویژه در کافی شاپ ها و رستوران ها ، غرفه های نمایشگاهی، سالن های آمفی تئاتر و سایبان پارکینگ ها تاثیر مهمی در جلب توجه اشخاص و جذب و هدایت آن ها به سمت سازه پارچه ای دارد.

روش های مختلف نور پردازی سازه های پارچه ای

کوچک بودن لامپ های ال ای دی موجب می شود که بتوان آن ها را به راحتی در سایبان پارچه ای مخفی کرد و زیبایی فرم سازه پارچه ای را حفظ نمود.

همچنین بهتر است در مواقع نور پردازی با لامپ های ال ای دی رنگ پارچه سقف سفید باشد تا ترکیب رنگ ایجاد شده با نور پردازی سازه پارچه ای کاملاً به چشم بیاید و هماهنگی نیز بین رنگ چادر و رنگ های مختلف لامپ ال ای دی وجود داشته باشد.

در آلاچیق های مخصوص باغ ویلا ها که از آن ها برای اجرای مراسم عروسی و شادی نیز استفاده می شود نور پردازی سازه های پارچه ای اهمیت بسیار فراوانی در مشخص شدن جایگاه عروس و داماد یا جایگاه ویژه رقص مهمانان دارد. لذا باید در این گونه موارد به نور پردازی سازه پارچه ای و تنوع رنگ های آن توجه ویژه ای نشان داد. 

جدا از نکات بالا نور پردازی سازه ای پارچه ای از دو روش اجرا می شود:

1- نور پردازی از پشت یا همان Back- lighting

  فروش ویژه پارچه پی وی سی

مزیت این روش مخفی بودن منبع نور در آن است. برای مثال در نمایشگاه های مختلف کالا و محصولات این نوع نور پردازی سازه پارچه ای مناسب است.

این نوع نور پردازی علاوه بر حفظ جذابیت معماری و نمای فرم سازه ، زیبایی خاصی به آن خواهد بخشید. تنها موردی که در این روش باید به آن توجه کرد این است که باید دقت کنید منبع نور در روی پارچه ایجاد لکه نکند و سایه نیندازد.

2- نور پردازی از جلو یا Front-lighting

این شیوه بسیار مناسب سایبان های پارچه ای است. به دلیل وجود قوس های عمود بر همی که در سازه های کششی وجود دارد ، این نوع نور پردازی سازه پارچه ای زیبایی آن را دو برابر می کند.

با این روش نورپردازی قوس ها و انحناهای سازه پارچه ای بیشتر مشخص می شود و سازه بزرگتر و مستحکم و باشکوه به نظر می رسد.

نور پردازی سازه های پارچه ای-خرید پارچه سازه

نکاتی که باید در نور پردازی سازه های پارچه ای در نظر بگیرید

نورپردازی سازه پارچه ای به ویژه در مراکز خرید و پاساژها می تواند اثر خیره کننده ای در جذب مشتریان داشته باشد.

به همین منظور برخی فروشگاه های بزرگ در خارج از کشور از بادبان های پارچه ای در فضای جلویی فروشگاه های خود بهره برده اند و به عنوان یک ابزار مقرون به صرفه برای جلب مشتریان و هدایت آن ها به مرکز خرید خود از رنگ های مختلف نور در زیر این بادبان ها استفاده کرده اند. 

حتی مواردی وجود دارد که از نورهای کنترل شده توسط کامپیوتر و نرم افزار جهت تغییر رنگ نور در طی شب جهت جلب توجه و زیبایی بیشتر در سازه های پارچه ای استفاده شده است.

اولین اقدامی که باید در ابتدای امر نور پردازی سازه پارچه ای خود انجام بدهید عنوان کردن و بیان کردن همین قصد خود به طراح است.

یعنی در همان ابتدای سفارش خود به طراح سازه بگویید که من قصد نور پردازی سازه پارچه ای خود را دارم تا آن ها بتوانند تدابیر لازم جهت ایجاد فضا و ستون ها و کابل های نگهدارنده و مسیر های عبور کابل برق را از قبل در نظر گرفته و در طراحی خود ببینند.

مطالب پیشنهادی:

  سازه پارچه ای و تقسیم بندی آن

مزایای منحصر بفرد نصب سازه پارچه ای

ساخت مرغداری با سازه پارچه ای

دو نکته دیگر که باید در امر نور پردازی سازه پارچه ای خود دقت کنید:

1-تعبیه کردن سازه ای از جنس کناف: جهت ایجاد پشتیبان برای نورپردازی سازه پارچه ای خود است.

برای اجرای نورپردازی در سقف های کششی لازم است از سازه های سبکی از جنس کناف استفاده شود.

در برخی نقاط که از سازه با متریال های دیگر استفاده می شود مشکلاتی را برای نصب لامپ ها ایجاد می کنند که باعث تحمیل هزینه های دوباره کاری و خراب کردن سازه قبلی می شوند که نه برای کارفرما مساله جالبی است و نه برای مجریان طرح .

2-رعایت فاصله نورپردازی: رعایت فاصله نورپردازی از پارچه سقف می باشد. برخلاف تصور عموم که فکر می کنند هر چقدر فاصله نور با سقف کمتر باشد نورپردازی بهتر انجام شده است، برعکس هر چقدر فاصله سقف پارچه ای از منبع نور بیشتر باشد، جذابیت کار و زیبایی نور بیشتر است و هزینه های نورپردازی نیز کاهش پیدا می کند.

همچنین می توانید از سازه کششی برای زیباتر نشان دادن فضا استفاده کنید.

کارشناسان حداقل فاصله 10 الی 30 سانتی متری را برای این کار استاندارد در نظر گرفته اند.