سازه کششی

سازه کششی

سازه کششی چیست؟

سازه کششی توانسته به معماران در ایجاد فضایی مدرن با ترکیبی از خلاقیت های منحصربفرد کمک کند. وقتی در فضایی خلاقیت های منحصربفرد به کار می رود انرژی بسیار خوبی را به افراد انتقال می دهد و باعث می شود از دیدن آن لذت ببرند.

اگر در نظر دارید یک فضایی منحصربفرد را برای حیاط یا فضای باز رستوران خود ایجاد کنید بهتر است به تاثیرات و مزایای نصب پارچه سازه کششی یک نگاهی بیندازید تا بتوانید فضایی کاربردی را تدارک ببینید.

سازه کششی از پارچه ای نازک ولی مستحکم تشکیل شده است که با استفاده از دکل ها و ستون ها به آن شکل داده می شود و بیشتر بار را پارچه تحمل می کند به همین منظور باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد تا بتواند شکل اولیه خودش را حفظ کند.

ویژگی های سازه کششی

از جمله ویژگی های بارز پارچه سازه کششی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

اولویت انتخاب معماران در طراحی فضای باز :

در بسیاری از موارد معماران و طراحان دکوراسیون و فضاهای باز سازه کششی را برای تغییر دکوراسیون و محلی برای استراحت افراد انتخاب می کنند چراکه در سبک های مختلف قابل پیاده سازی است هم اینکه وزن آن بسیار سبک است در هنگام نصب هیچ سختی نخواهند داشت.

نوردهی مناسب :

نوردهی این سازه به طوری است که فضا را روشن نگه می دارد. در مواقع تاریک شدن هوا هم شما حتی نیاز به نصب لامپ های ال دی و نورپردازی های دیگر هم نخواهید داشت چراکه محیط با نور در انگیز ماه روشن می ماند در این زمینه هم یک صرفه جویی در هزینه خواهد شد و همچنین در روز هم سایه ای خنک و دلچسب را در فضای باز ایجاد می کند و محیطی مناسب برای استراحت شما عزیزان خواهد بود.

قیمت پایین سازه کششی :

هزینه ی نصب و راه اندازی پارچه سازه کششی بسیار پایین است و با هر بودجه ای که در نظر دارید قابل نصب و ارائه است. پس اگر می خواهید فضا را با کمترین هزینه به شکل متفاوتی دیزاین کنید این نوع سازه به کار شما می آید و از همه نظر می تواند باب سلیقه ی شما طراحی شود.

سازه کششی - پارچه سازه کششی

نحوه ساخت و نصب پارچه سازه کششی

ساخت و نصب انواع پارچه سازه کششی با پیشرفت تکنولوژی همراه بوده و توانسته به شکل کاملاً حرفه ای با استفاده از مصالحی بادوام نصب و به مشتریان عزیز ارائه شود.

در نصب و ساخت سازه کششی از متریال هایی که در برابر آتش سوزی مقاومت بالایی دارند استفاده می شود به طوریکه از انتشار آتش هم جلوگیری می کنند.

برای اینکه سازه کششی بتواند دمای فضای داخلی را متعادل سازد از متریال های دیگری استفاده می شود به عنوان مثال در فصول سرد یا مناطقی که سردسیر است از یک لایه عایق حرارتی به منظور گرم نگه داشتن محیط به آن اضافه می شود. در مناطقی هم که گرمسیر هستند از یک لایه جهت جلوگیری از ورود نور خورشید و گرما به محیط داخل استفاده می گردد تا محیط را خنک نگه دارد.

از دیگر نکات مثبتی که در حین ساخت و نصب پارچه سازه کششی یا سازه غشایی وجود دارد این است که زیر نظر مهندسین و با استفاده از محاسبات فنی و مهندسی انجام می شود پس در نهایت شما نتیجه آن چیزی خواهد شد که می خواستید بدون اینکه کمترین مشکلی داشته باشد.

نکات کاربردی استفاده از پارچه سازه کششی

نکاتی که در ادامه میبینید با ذکر مثال برایتان توصیف میکنیم تا بتوانیم راحت تر آن ها را درک کنید پس با دقت موارد زیر را مطالعه کنید :

سازه کششی - سازه کششی رستوران

دومین نکته :

اگر می خواهید با استفاده از سقف های معمولی یا سقف کاذب محیطی را برای لذت بردن از فضای بیرون ایجاد کنید مطمئناً با این کار هیچکدام از مشتریان رستوران شما حس اینکه در فضای باز هستند را نخواهند داشت و اینکه داشتن اینگونه سقف ها کلی دردسر به همراه خواهد داشت.

راه حل این موضوع نصب سازه کششی با طرحی بسیار جذاب است. سازه کششی با استفاده از متریال قوی در عین حال بسیار سبک فضای بزرگی را می تواند تحت پوشش قرار دهید. بدون نیاز به سقف با نصب سایبان فضا را به طور کامل بپوشانید.

سازه کششی - پارچه سازه کششی رستوران

اولین نکته :

مثلاً می خواهید در فضای باز رستوران سازه کششی نصب کنید به طوریکه هم هوای تازه را داشته باشید اما محل رستورانتان فوق العاده آفتاب گیر است و در اکثر فصول سال بارش باران اتفاق می افتد در نتیجه نمی توان در این موقعیت سازه کششی را نصب کرد.

راه حلی که می توان برای این مورد در نظر گرفت این است که شما با استفاده از سازه کششی با پارچه پی وی سی که هم مقاومت بالایی دارد هم اینکه طرح های متنوعی برخوردار است به راحتی می توانید از محیط لذت ببرید.

همچنین سازه غشایی هم این امکان را برای شما فراهم می کند که میزان انتقال نور را تعیین کنید و افراد بدون قرار گرفتن در معرض نور از هوای تازه لذت ببرند.

سخن پایانی

سازه کششی به عنوان بهترین سازه ی اجرایی برای محیط های مختلف مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و امروزه در پارک ها ، رستوران ها ، شهربازی ها و .. شاهد سازه کششی هستیم.

این گونه سازه به دلیل نظارت و اجرای نکات مهندسی از بروز هرگونه خطرات احتمالی جلوگیری شده و همین امر باعث می شود تا بیشتر مکان های عمومی و مراکز تجاری نسبت به نصب پارچه سازه کششی اقدام کنند.