عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی

چرا خرید سازه کششی برای پارک؟
چرا خرید سازه کششی برای پارک؟
3 آبان 1400
خرید پارچه مناسب برای سازه کششی
خرید پارچه مناسب برای سازه کششی
11 آبان 1400
نمایش همه

عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی

عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی

عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی

عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی چگونه است؟

یکی از متداول ترین سوالات مشتریان سازه چادری کششی ، مقاومت و عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی همچون باد شدید و نور خورشید است.

با توجه به سن بالای سازه های چادری موقت (مانند چادرهای سیرک) در ایران، بسیاری از مشتریان به اشتباه ساختارهای سازه کششی را با سازه های موقت مقایسه می کنند.

در این مقاله ما طراحی و مقاومت و عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی همچون بادهای شدید و آفتاب را برای شما به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

اجرای سایبان پارچه ای مانند پروژه های عمرانی قبل از اجرا نیاز به محاسبات مهندسی دارد. کلیه پروژه های سازه کششی قبل از اجرا و نصب با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی بررسی می شوند.

برای مثال ابعاد فونداسیون، ساختار فولادی، قطر کابل، ضخامت و جنس پارچه با نرم افزار خاصی محاسبه می شود. مراحل ساخت، اجرا و نصب سازه کششی مطابق نتایج این نرم افزارها انجام می شود.

در ادامه عملکرد سازه پارچه در برابر باد و نور خورشید و سایر عوامل محیطی مورد بررسی قرار می گیرد.

عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی - خرعملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی - خرید سازه کششیید سازه کششی

عملکرد سازه کششی در برابر نور خورشید

برای بررسی عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی بهتر است با خورشید شروع کنیم. غشاهای مورد استفاده در سازه پارچه ای دارای قابلیت انتقال نور بالا هستند. استفاده از نور طبیعی روز برای روشنایی ساختمان ها منجر به کاهش چشمگیر مصرف برق می شود.

پارچه PVC به دلیل ترکیب مواد مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر رنگ دارد. همچنین میزان تخریب پارچه تا حد زیادی کاهش می یابد.

پس از حدود 20 سال پارچه PVC انعطاف پذیری خود را از دست داده و به یک پوشش شکننده تبدیل می شود. اگر در صورت نور شدید خورشید یا رطوبت زیاد قصد دارید غرفه ای با سازه کششی بسازید که عمر مفید آن بیش از 10 سال باشد ، توصیه می شود از پارچه PTFE با الیاف شیشه استفاده کنید.

قابلیت بازیافت

تمام سازه های فولادی و اتصالات سازه ها فولادی و آلومینیومی قابل بازیافت هستند. همچنین پلی وینیل کلراید (PVC) مورد استفاده در سازه ها اثرات مضر بر روی محیط زیست دارد که بازیافت آن کمک زیادی به محیط زیست می کند.

  پارچه سازه کششی برای سایبان های بزرگ

پیشنهاد برای مطالعه:

کاربرد سازه های کششی در معماری چیست؟

عملکرد سازه کششی در برابر باد

یکی از سوالات متداول در مناطق بادخیز مقاومت سازه کششی در برابر باد است. مشتریان می توانند از این موضوع مطمئن باشند که کلیه محاسبات مهندسی سازه با استفاده از نرم افزار پیشرفته و مطابق مقررات انجام می شود.

بنابراین استحکام و دوام ساختار چادر مشکلی نخواهد داشت و می توان گفت عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی همچون باد مناسب است. در تجزیه و تحلیل رایانه ای ، سناریوهای مختلفی برای میزان باد و همگام سازی باد و برف در نظر گرفته می شود.

این استحکام در نتیجه سلامت پارچه را تضمین می کند. در محاسبات ساختار چادر ضریب اطمینان در نظر گرفته شده حدود 2 تا 3 برابر است. بنابراین طراحی بسیار ایمن است و در صورت وزش باد بسیار شدید مشکلی برای سازه چادری ایجاد نخواهد شد.

عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی - قیمت سازه کششی
عملکرد سازه کششی و ویژگی های محیطی

عناصر ذهنی

در نگاه اول این ساختارها ممکن است بسیار ناپایدار و ناامن به نظر برسند و این تجسم نادرست بیش تر به دلیل تخیل ذهنی ما از نام این نوع ساختار است. اما این طرز فکر کاملا غلط می باشد و باید این مسئله را کاملا از ذهن خود بیرون کنید. سازه های کششی بسیار پایدار و ایمن هستند.

عناصر بصری

نرمی فرم های داخلی سازه کششی و تحرک و پویایی دیوار در برابر جریان هوا باعث ایجاد حس آرامش و تحرک در انسان می شود. با توجه به سادگی ذاتی فضای داخلی این نوع سازه ، ارتباط با اشیاء داخل نمایشگاه به راحتی برقرار می شود.

رفتار ساختاری

شکل ساختار دقیقاً با عملکرد ساختار مطابقت دارد. با طراحی سازه کششی به عنوان سازه کابلی با انحنای مضاعف ، ظرفیت باربری و طول عمر این سازه ها بسیار افزایش می یابد.

دوام

بسیاری از این غشاها با گذشت زمان شکننده نمی شوند و رنگ خود را از دست نمی دهند. پس دیگر نیاز نیست نگران دوام این سازه ها باشید چون ما به شما اطمینان می دهیم که این سازه های کششی دارای مقاوت و دوام بالایی هستند.

  انتخاب پارچه کانتینری باکیفیت

مصرف انرژی در فرایند تولید ساختار های غشایی بسیار کم است. بخشی از انواع سازه کششی از مواد بازیافتی ساخته شده اند و در پایان عمر پروژه، کل سیستم را می توان برای بازیافت به محل ساخت و ساز بازگرداند.

معمار سازه ای می تواند از راه حل های سبز و پایدار برای استفاده هوشمند از چرخه روز و گرما برای تغییر ویژگی های فضا و عملکرد ساختمان استفاده کند.

عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی - دیکسون
تنظیم شرایط محیطی در عملکرد سازه کششی

پیشرفت های اخیر استفاده از غشاها و روکش هایی را که کمترین میزان نور خورشید را دارند، افزایش داده است.

ماندگاری غشاهای پارچه ای بیش از 20 سال است که آنها را برای استفاده در سازه های دائمی مناسب می کند. نمونه بارز سازه کششی ورزشگاه المپیک مونیخ است که پس از 40 سال هنوز پابرجا و چشمگیر است.

در این ساختارها ، انرژی کمتری برای تنظیم شرایط محیطی به دست می آید. به عنوان مثال در مناطق گرمسیری می توان از این غشاها برای انعکاس مقدار زیادی از نور خورشید و تنظیم دمای ساختمان با انرژی کمتر استفاده کرد.

در مناطق سردسیر ، تهویه مطبوع با انرژی کمتری با استفاده از لایه های عایق حرارتی انعطاف پذیر و مات به دست می آید.

سخن آخر

در این مقاله ما تلاش کردیم تا شما را با عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی مختلف آشنا کنیم تا شما هنگام انتخاب و خرید این سازه چادری کششی از انتخاب خوب اطمینان کامل را داشته باشید.

اگر قصد خرید سازه چادری کششی را دارید می توانید به فروشگاه دیکسون مراجعه نمایید. مجموعه ی دیسکون دارای بهترین سازه چادری کششی با مناسب ترین قیمت می باشد. علاوه بر آن می توانید برای دریافت اطلاعات بیش تر با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.