عمر سازه های پارچه PVC

مزایای سازه های پوشیده از پارچه برزنت
مزایای سازه پوشیده از پارچه برزنت
27 آذر 1400
انتخاب طرح پارچه سقف
انتخاب طرح پارچه سقف
2 دی 1400
نمایش همه

عمر سازه های پارچه PVC

عمر سازه های پارچه PVC

عمر سازه های پارچه PVC

عمر سازه های پارچه PVC چقدر است؟ اولین نوع پارچه های به کار رفته در سازه پارچه ای ها، پی وی سی بوده است که دلیل آن  ضد آب بودن، مستحکم و ضخیم است. عمر مفید سازه های ساخته شده با پارچه PVC چیزی در حدود 25-۲۰ سال است. بعد از گذشت حدود ۲۰ سال پارچه های پی وی سی انعطاف خود را از دست داده و تبدیل به یک غشای شکننده می شوند.

نکات استفاده از پارچه PVC در مناطق خشک

وقتی می خواهید درباره ی عمر سازه های پارچه PVC بخوانید باید درباره ی مناطقی که می توان از آن استفاده کرد هم اطلاعات کاملی را داشته باشید!

این نوع پارچه در اقلیم های خشک که باران سالیانه کمتری دارند، جهت حفظ زیبایی و نمای ظاهری خود نیاز به شست و شوی سالانه دارند. چرا که این نوع پارچه PVC ها گرد و غبار را به خود جذب می کنند و همین مسئله باعث می شود پارچه از جنس پی وی سی شکننده و سخت شود.

لذا برای افزایش طول عمر سازه های پارچه ای از جنس پی وی سی پیشنهاد می گردد در اقلیم های خشک که باران های سالیانه کمتری دارند حتماً شست و شوی سالانه این سازه های پارچه ای انجام شود.

نکات استفاده از پارچه PVC در مناطق خشک

نکات استفاده از پارچه PVC در مناطق مرطوب

در اقلیم های مرطوب با میزان باران سالیانه زیاد این مساله حل شده است و توسط باران طبیعی این گرد و غبارها شسته شده و پارچه پی وی سی یا پارچه برزنت خود به خود شسته و تمیز می شود.

به همین دلیل در استان های پر بارش و شمالی کشور سازه های ساخته شده با پارچه پی وی سی بیشتر کاربرد دارند و در این مناطق استفاده از این نوع سازه های پارچه ای پیشنهاد می شود.

  انتخاب پارچه مناسب برای سازه چادری

فروشگاه دیکسون شما را دعوت به خواندن مقاله های زیر در همین راستا می کند:

خرید پارچه پی وی سی

فروشگاه پارچه پی وی سی

نکات استفاده از پارچه PVC در مناطق مرطوب

ماده استفاده شده در پارچه PVC

پارچه ها با روکش پلی استر پی وی سی، معمولاً دارای تنش گسیختگی کمتری هستند. مواد پی وی سی همچنین دارای تحرک بیشتری در هنگام وزش باد هستند و راحت تر کشیده می شوند که همین دو موضوع باعث بالا رفتن عمر سازه های پارچه PVC می شود.

پی وی سی یا همان پلی وینیل کلراید یک ماده سخت و محکم است. این ماده به طور طبیعی شفاف است و افزودن رنگدانه سفید به آن، مقاومت این پارچه را در مقابل اشعه های یو وی خورشید به شدت افزایش می دهد.

نکاتی برای افزایش عمر پارچه PVC

در این قسمت به منظور افزایش عمر سازه های پارچه PVC نحوه نگهداری و شستشوی پارچه های پی وی سی را آموزش می دهیم.

مانند هر پارچه دیگری باید نکاتی را در هنگام شست و شوی پارچه پی وی سی رعایت کنید. مهمترین آنها عبارتند از:

 • جهت شستشوی پارچه از حلال ها استفاده نکنید.
 • از مایعات شستشوی خنثی یا اندکی قلیایی استفاده کنید.
 • در هنگام استفاده از مایع شوینده، باید دستورالعمل مواد شوینده را بررسی کنید.
 • از آب داغ استفاده نکنید. دمای آب مجاز برای شست و شو کمتر از ۴۰ درجه است.
 • از سایش مکانیکی قوی پارچه جلوگیری کنید.
 • پارچه ای که از لحاظ فنی آسیب دیده یا پاره شده است را می توانید به کمک یک چسب پی وی سی و یک قطعه پارچه تعمیر کنید.
 • درصورت نیاز به فشار آب، بهتر است با سازنده مشورت نمایید.
  پارچه پی وی سی PVC
نکاتی برای افزایش عمر پارچه PVC
موارد موثر بر عمر سازه های پارچه PVC

مهم ترین ویژگی های افزایش عمر سازه های پارچه پی وی سی عبارتند از:

 1. ضخامت بالا: از بزرگترین و مهم ترین ویژگی های پارچه پی وی سی ضخامت بالای آن است. این نوع پارچه در مقایسه با پارچه کانتینری ضخامت بیشتری داشته و همین مزیت باعث کاربرد بیشتر آن ها در سازه های پارچه ای شده است.
 2. خاصیت ضدآب بودن: پارچه های پی وی سی به دلیل نداشتن گروه های هیدروکسیلی یا همانOH  در برابر آب مقاوم هستند. این ویژگی استفاده از این نوع پارچه را در سایبان ها و سقف های پارچه ای تبدیل به پیشنهاد فوق العاده ای می کند. همچنان که لوله های آب را نیز در ساختمان ها از جنس پی وی سی ساخته اند.
 3.  قیمت مناسب: مزیت دیگر پارچه پی وی سی قیمت مناسب آن است. بنابراین اگر روزی قصد خرید سازه پارچه ای ارزان قیمت داشتید، می توانید جنس پی وی سی را انتخاب کنید.
 4. استحکام بالا: به دلیل ساختار چند لایه پی وی سی، این نوع پارچه استحکام بالایی دارد. به همین دلیل بهتر است در ساخت سازه های پارچه ای که ایمنی و کیفیت سازه برای شما اهمیت بالایی دارد از پارچه پی وی سی استفاده کنید.
 5. این پارچه ها همچنین در برابر پوسیدگی مقاومت بالایی دارند و این عمر به افزایش عمر سازه های پارچه PVC در مناطق مرطوب کمک می کند.